a famous detective

شاید جالب باشد بدانید بازاریابی هم مثل آدم ها شخصیت دارد. شخصیت بازاریابی شما می توانید درونگرا یا برون گرا باشد. قبل از هر چیز باید اشاره کنیم که هدف از این مطلب نشان دادن برتری بازاریابی درونگرا نسبت به برون گرا نیست. همانطور که آدم ها را بر اساس شخصیت شان نمی توان قضاوت کرد در بازاریابی هم همینطور است. نکته مهم دیگر که باید ذکر شود این است که همانطور که بیشتر آدم ها کاملا درونگرا یا برون گرا نیستند، بازاریابی هم همزمان هر دو وجهه را دارد. مهم این است که بدانیم کدام وجهه شخصیتی متناسب با کسب و کارمان باید غالب باشد.

وقتی به بازاریابی فکر می کنیم معمولا به تبلیغات پر سر و صدای تلویزیونی، بیلبوردهای درشت و رویدادهای پر زرق و برق فکر می کنیم. اینها تنها یک وجهه از بازاریابی را به ما نشان می دهد که به آن بازاریابی برون گرا می گویند. وجهه دیگر بازاریابی اما کم حرف تر است و بیشتر مشغول گوش دادن است. متواضع، کنجکاو و دنبال سرنخ و حل مساله است. مثل یک کارآگاه می ماند که با ذره بین به دنبال ردپای مشتری است. در بازاریابی درونگرا تمرکز عمده ما این است که مشتری را با جاذبه های نامرئی به سمت محصولمان جذب کنیم. ساخت این جاذبه ها کار آسانی نیست و کسب و کارهای زیادی موفق به ایجاد آن نمی شوند. بعضی اوقات حتی غیرممکن به نظر می رسد. مثل پیدا کردن سوزن در میان کاه است.

شخصیت کسب و کارهای نوآورانه از نظر ما باید درونگرا باشد. شاید در برخی فرهنگ ها درونگرا را معادل با منفعل بدانند. اما قطعا اینطور نیست. فعالانه گوش دادن ویژگی بارز این شخصیت است. راز گوش دادن موفق در همین است. اینکه فعالانه به دنبال پاسخ باشیم. دلیل اینکه شخصیت درونگرا برای این نوع کسب و کارها توصیه می شود این است که اگر انعطاف کافی داشته باشیم، با این نوع بازاریابی می توانیم خودمان را متناسب با نیاز بازار تطبیق دهیم و به بُعد برونگرای خودمان اعتماد به نفس بیشتری برای تبلیغ بدهیم.

درونگرا بودن برای یک فناوری جدید به معنی خجالتی بودن نیست. اگر یک راه موفقیت برای محصولات جدید وجود داشته باشد، همزمان یکصد راه برای شکست آن وجود دارد. پس مهم است که در ابتدای راه کمترین اشتباه را بکنیم و با تامل قدم برداریم. هر چه قدم های بیشتری برداریم شانس موفقیت ما نیز بیشتر می شود و این به معنای یک بلیت اضافی برای برونگرا بودن است. هر قدمی که به جلو برداریم می توانیم کمتر درونگرا و بیشتر برون گرا شویم. اما فارغ از تشبیه به انسان، بازاریابی درونگرا واقعا و در عمل به چه شکلی است؟

بازاریابی درونگرا در واقعیت

در واقعیت شاید مهمترین شکل از بازاریابی درونگرا مطالعه بازار است. مطالعه بازار چه به روش سنتی چه به روش چابک، ابزارهایی ایده آل برای شناخت بهتر از بازار و مشتری اند و به ما کمک می کنند محصولی ارائه دهیم که شانس موفقیت بیشتری دارد. مطالعه بازار چابک یک روش جدید بر پایه گوش دادن فعالانه است. به این معنی که ما با ایجاد مذاکره فروش مشتری را در موقعیتی قرار می دهیم که اطلاعات مهم و مرتبط در اختیار ما قرار دهد. در ادامه چند ابزار مهم در بازاریابی درونگرا را خدمتتان معرفی می کنیم.

  • مرکز تماس مشتریان یکی دیگر از مهمترین ابزارهای گوش دادن به مشتری است. در کسب و کارهای نوپا بهتر است مدیران ارشد نقش مرکز تماس را ایفا کنند. برای این کسب و کارها مهم است که ساعات زیادی را با حرف زدن با مشتری بگذرانند تا نیازهای مشتری در ناخوداگاه آنها نفوذ کند.
  • رصد شبکه های اجتماعی (Social Listening) یک ابزار امروزی برای بازاریابی درونگرا است. با جستجوی برند خودمان و رقبا در شبکه های اجتماعی و دنبال کردن افراد و صفحاتی که درباره ما حرف می زنند، می توانیم زودتر از بقیه از دینامیک بازار با خبر شویم.
  • پژوهش کلیدواژه ها و حضور در موتورهای جستجو همواره به ما اطلاعات زیادی درباره آنجه در ذهن مشتری می گذرد می دهد.
  • تحلیل داده یکی از مهترین ابزارهای امروزی برای شناخت ترندها و رفتارهای مشتریان است. ابزارهایی مثل گوگل ترندز، گوگل آنالتیکس برای وبسایت ها و نورومارکتینگ از جدیدترین تکنولوژی هایی است که برای شناخت بهتر از مشتری استفاده می شود.

جمع بندی

بازاریابی درونگرا یک پدیده نسبتا جدید است که پس از تغییر پاردایم صنعت از محصول محور به مشتری محور شکل گرفته است و طبیعی است که هنوز به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته باشد. برای ورود به هر بازاری درونگرایی الزام است. و همانطور که اشاره شد بخش تکنیکی تر و شاید بتوان گفت سخت تر بازاریابی همین بخش باشد. خبر خوب این است که هر چه جلو برویم ابهامات کمتر، داده بیشتر و ترندها شفاف تر می شود و از همه مهمتر با ایجاد فروش و جذب مشتری اعتماد به نفس ما بیشتر می شود. خلاصه اینکه بازاریابی همیشه هم انقدر سخت نیست. زمان مهمانی گرفتن هم فرا می رسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *